عسل

تشخیص عسل اصل از تقلبی و راهکارهایی برای خرید عسل اصل

تشخیص عسل اصل از تقلبی - خواص درمانی عسل

تشخیص عسل اصل از تقلبی با مقاله سرای عسل ایرانی | تکیه بر آب و کبریت برای شناسایی عسل طبیعی دروغی است که توسط بسیاری از افرادی که با زنبورداری و صنایع غذایی آشنایی ندارند مطرح می شود. گاهی اوقات روش های عجیبی که می شنویم واقعا ما را شگفت زده می کند. مثلا چندی پیش یکی از مشتریان آهوتا با ما تماس گرفت و مدعی شد که عسلی که برایشان ارسال شده تقلبی است! وقتی دلیل این حرف را جویا شدیم، گفتند یکی از دوستانم گفته است که اگر عسل طبیعی را در آب بریزیم باید تصویر زنبورها را در آن ببینیم!

راه های تشخیص عسل اصل از تقلبی و انواع عسل

به احتمال زیاد این روش ها را از همسایگان و دوستان خود شنیده اید یا در وبلاگ ها و سایت های خبری دیده اید و به احتمال زیاد از خواص عسل طبیعی اطلاعی ندارند.

1.عسل طبیعی را با تناسب شناسایی کنید

یکی از باورهای غلط رایج این است که از کبریت یا شمع برای تشخیص استفاده می شود. خنده دار است که برخی می گویند سوزاندن عسل تقلبی است و برخی دیگر می گویند سوخت طبیعی است! اما همانطور که گفتیم این نیز با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و روش صحیحی برای تست کیفیت عسل نیست.

  1. عسل را با آب شناسایی کنید

این روش به ریختن عسل در آب سرد گفته می شود که اگر زود حل شود تقلبی است و اگر زمان زیادی ببرد و به راحتی در آب حل نشود طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل بر اساس میزان رطوبت آن با یکدیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال عسل بهارنارنج یا بوته به دلیل خواص فیزیکی کاملاً صاف و شل هستند. اگر قرار بود عسل های مرکبات را به این صورت آزمایش کنید، قطعاً فکر می کنید که این عسل ها تقلبی هستند، اگر این عسل ها کاملا طبیعی و خالص بودند.

3. آیا می توان آن را از روی رنگ عسل تشخیص داد؟

یکی دیگر از راه های اشتباه برای تشخیص عسل خوب و خوب، توجه به رنگ عسل است! همانطور که در مقاله های دیگر توضیح دادیم، رنگ هر عسل بسته به شهد مورد استفاده زنبورها، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است. برخی می گویند عسل سیاه و عسل قرمز کیفیت خوبی دارند، تشخیص عسل اصل از تقلبی اما این درست نیست. به عنوان مثال، اینکه عسل یونجه کیفیت بالایی دارد اما رنگ آن زرد روشن است به این معنی نیست که تقلبی یا بی کیفیت است.

  1. عسل خام را با توجه به غلظت آن شناسایی کنید

گفته می شود که اگر غلظت عسل بسته به عوامل خاصی مانند محل برداشت عسل متفاوت باشد، عسل آبکش بی کیفیت و عسل چسبنده طبیعی است. مثلاً عسل شمال کشور معمولاً صاف و مرطوب است.

  1. تشخیص عسل تقلبی زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین راه هایی که تا به حال شنیده ایم استفاده از زرده تخم مرغ برای تشخیص است. در این روش عسل و زرده تخم مرغ خام باید با هم مخلوط شوند. اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ آب پز شده باشد طبیعی است وگرنه تقلبی است! البته نیازی به یادآوری مجدد نیست که این روش مبنای علمی ندارد و کاملا اشتباه است.

6. با ریختن آن روی ناخن می توانید عسل واقعی را تشخیص دهید

این یک رویکرد واقعا عجیب است که توسط یک وب سایت تازه تاسیس فروش عسل طبیعی منتشر شده است و نشان می دهد که این عزیزان چیزی در مورد عسل و زنبورداری نمی دانند. اینو گفتن باید چند قطره عسل روی ناخناتون بریزید که اگه روی ناخنتون میمونه واقعیه وگرنه اگه پخش بشه تقلبیه! این نیز کاملاً اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل متفاوت است.

  1. عسل خالص را با عطر و بو تشخیص دهید

این روش خیلی به دروغگوها کمک می کند، چون اسانس و روش های دیگر اضافه می شود و عسل را که درب آن را باز می کنید بوی تند می دهد، می گویید هیچ چیز بهتر از این نیست و این عسل باید طبیعی باشد. اما متوجه نشدم که هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی از آنها کیفیت بالایی دارند اما عطر بسیار کمی دارند.

تشخیص عسل اصل از تقلبی - خواص درمانی عسل

تشخیص عسل اصل از تقلبی – خواص درمانی عسل – سرای عسل ایرانی –

آیا عسل طبیعی قند دارد؟

شناسایی و تشخیص عسل اصل از تقلبی و خواص درمانی عسل

متأسفانه، بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که ترکیب خاک رس یا به اصطلاح عسل شیرین شده تقلبی است، اما در واقعیت، این یک فرآیند کمتر شناخته شده است که در مورد عسل طبیعی اتفاق می افتد. در مقاله چرا عسل طبیعی شیرین می شود؟ در مورد این موضوع توضیحات کاملی داده ایم که می توانید مطالعه کنید.

عوامل زیادی می توانند باعث کریستال شدن عسل شوند، مانند: رطوبت، دمای محیط، جدا شدن، میزان گرده موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه. تشخیص عسل اصل از تقلبی به دلیل اطلاعات نادرست به طور کلی، برخی از فروشندگان و زنبورداران عسل را برای جلوگیری از انعقاد آن گرم می کنند، اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل را از دست می دهند.

به همین دلیل توصیه می کنیم همیشه از عسل خام استفاده کنید و از عسل های گرم شده که بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر است خودداری کنید.

چرا این رویکردهای اشتباه اینقدر رایج هستند؟

متأسفانه روش های فوق به قدری در بین مردم رایج است که خلاصی از آنها دشوار است و در عین حال برخی افراد به گسترش این اشتباهات کمک می کنند.

1. شرکت ها و فروشندگان متقلب

در برخی موارد، شرکت های تولید کننده عسل مصنوعی و تقلبی، خواص طبیعی محصول خود را به روش های مختلف در میان می گذارند تا بتوانند محصول خود را راحت تر به فروش برسانند.

2. فروش عسل

مقصر دوم فروشندگان ناآگاهی هستند که فقط تشخیص هایی را که شنیده اند منتشر می کنند که متأسفانه به دلیل کارشان مورد قبول عموم مردم قرار می گیرد

تجربه تشخیص عسل اصل از تقلبی

یک نمونه تجربی خاص و محدود از تمام عسل ها گاهی اوقات به طور گسترده توسط افراد مختلف مورد توجه قرار می گیرد. مثلاً فردی که چندین بار از زنبورداران مختلف عسل طبیعی تهیه کرده و در این موارد رنگ عسل تیره و دارای عطر زیاد است، فکر می کنند عسل طبیعی باید تیره و دارای عطر زیاد باشد.

بهترین راه برای شناسایی عسل طبیعی

دقیق ترین راه برای تعیین کیفیت عسل و شناخت خلوص آن، آزمایشگاه است. فقط مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و اجازه دهید آن را برای شما تجزیه و تحلیل کنند. شاید با خود می گویید راهش همین است! من یک روش خانگی سریع می خواستم، اما به من اعتماد کنید، هیچ راه سریع و آسانی برای آزمایش عسل وجود ندارد. حتی خود زنبورداران باید آن را به آزمایشگاه بفرستند تا بدانند عسل خوب است یا بد، متاسفانه برخی از اقوام می گویند که ما می توانیم عسل طبیعی را تشخیص دهیم!

تشخیص عسل اصل از تقلبی - خواص درمانی عسل

تشخیص عسل اصل از تقلبی – خواص درمانی عسل – سرای عسل ایرانی

در آزمایشگاه تخصصی عسل فاکتورهای زیادی از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … بررسی می شود که البته این موارد قطعی نیست و برخی از عسل ها استانداردهای متفاوتی دارند، مثلاً با توجه به استاندارد بودن ساکارز باید عسل طبیعی باشد. کمتر از 5 درصد اما عسل یکی از استثناهاست و حتی ساکارز بالای 5 درصد در بسیاری از موارد طبیعی است.

در تشخیص عسل اصل از تقلبی فریب ساکارهای زیر را نخورید!

مراقب باشید در دام ساکارز نیفتید، برخی افراد هنگام خرید عسل طبیعی فقط به مقدار ساکارز نگاه می کنند و سایر عوامل را نادیده می گیرند، در صورتی که ساکارز یکی از عواملی است که بسیاری از عسل می فروشند و زنبورداران از مواد افزودنی استفاده می کنند، موادی مانند عسل بسیار زیاد است. تغییر آن آسان است و گاهی اوقات آن را صفر می کند.

 

اگر فقط به دنبال آشنایی با چند روش سریع و خانگی هستید، همین الان مرورگر خود را ببندید زیرا چیزی شبیه آن را در این سایت پیدا نمی کنید و مطمئن شوید که روش های معرفی شده توسط سایر سایت ها فقط برای جذب بازدید کننده و گفتن است. چیزی آنها گفتند که چیزی در مورد خواص فیزیکی عسل نمی دانند.

چکیده مقاله تشخیص عسل اصل از تقلبی سرای عسل ایرانی

اما اگر می خواهید عسل طبیعی را به طور دقیق شناسایی کنید و به یک متخصص عسل حرفه ای تبدیل شوید، به زودی یک دوره رایگان در سایت راه اندازی خواهیم کرد تا به شما نشان دهیم که چگونه عسل خریداری شده خود را با کمترین هزینه به آزمایشگاه ارسال کنید و تمام فاکتورهای شناسایی عسل را یاد بگیرید. تشخیص عسل اصل از تقلبی همه پارامترها و چگونگی اطمینان از خالص بودن و ارگانیک بودن عسلی که خریداری می کنید را بدانید و به آن مسلط شوید!

فراموش نکنید که تمام خواص معرفی شده توسط عسل مربوط به عسل خالص است نه عسل تقلبی و عسل تقلبی که قطعا به شما آسیب زیادی می زند.

تشخیص عسل اصل از تقلبی - خواص درمانی عسل

تشخیص عسل اصل از تقلبی – خواص درمانی عسل – سرای عسل ایرانی

اگر نظر یا سوالی در این مورد دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید، ما همه نظرات را می خوانیم و در صورت لزوم پاسخ می دهیم.

سوالات متدوال مقاله عسل sarayeasalirani

  1. آب سرد چه تاثیری در تشخیص عسل اصل دارد؟

اگر عسل در آب سرد سریع حل شود تقلبی است

  1. چه رنگ عسلی از کیفیت خوبی برخوردار است؟

عسل قهوه ای و عسل قرمز

  1. چه عواملی باعث کریستال شدن عسل می شود؟

دما و رطوبت و میزان گرده عسل sarayeasalirani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *